• Свеж
VMM-261 Raging Bulls Squadron Patch- Sew, 4,5 инчи
zoom_in

VMM-261 Raging Bulls Squadron Patch- Sew, 4,5 инчи

DEN 159.84

Стока
check Во продавницата

Американски ветеран во сопственост на мал бизнис Американски ветеран во сопственост на мал бизнис. VMM-261 Raging Bulls 4,5 инчи Patch Marine Helicopter Transport Squadron (HMR) 261, „Raging Bulls“, беше активиран на 5 април 1951 година во MCAS Cherry Point, N. Во текот на својата историја, ескадронот го носеше опашкиот код на „ЕМ“ ”На својот авион. Во 1954 година, ескадронот се пресели од Cherry Point во MCAS New River. Две години подоцна, тоа беше редизајниран ескадрила за транспорт на морски хеликоптери (светло) (HMR (L)) за да се одрази стекнувањето на хеликоптери на ХУС за да ги замени своите хеликоптери HRS-1. Ескадронот беше, во овој период, првиот ескадрила на хеликоптер кој спроведуваше лифтови на источниот брег. Во 1959 година, биковите распоредени во Окинава, Јапонија пред да се вратат во Riverу Ривер следната година. Ескадрилот се вратил во Јапонија во 1961 година и ја добил својата ознака како поморски медиум хеликоптер ескадрила (ХММ) 261. До тоа време биковите летале со хеликоптерот Х-34. Во 1963 година, Биковите беа распоредени во групата „Морски авиони“ (МАГ) 16, со седиште во Дананг, Република Виетнам. За време на нивното време во Дананг, ХММ-261 спроведуваше борбени операции и испорача трупи и материјали низ целата оперативна област. Над 80 бикови добиле воздушни медали за активности за време на оваа турнеја во Виетнам.

Поврзани производи..