• Свеж
1966 година ИТ 1966 Италија Кристофер Колумбос Откријте АМЕ 500 лири добро неизвесно
zoom_in

1966 година ИТ 1966 Италија Кристофер Колумбос Откријте АМЕ 500 лири добро неизвесно

DEN 1772.80

Стока
check Во продавницата

Обезбеден сертификат за автентичност и животна гаранција за автентичност од страна на светски - реномирана античка монета италијански : Кристофоро Коломбо; Шпански : Крисбал Колн; Португалски : Криство Коломбо; роден помеѓу 31 октомври 1450 и 30 октомври 1451 година, Genенова; Починал на 20 мај 1506 година, Валадолид) бил италијански истражувач, навигатор, колонизатор и граѓанин на Републиката Genенова Под покровителство на католичките монарси на Шпанија, тој заврши четири патувања низ Атлантскиот Океан. Оние патувања и неговите напори да се воспостават постојани населби на островот Хиспаниола, иницираа шпанска колонизација на Новиот свет. Во контекст на новите западни империјализам и економска конкуренција меѓу европските кралства преку воспоставување на трговски патишта и колонии, предлогот на Колумбос, Колумбос, Колумбос, Колумбо За да стигнат до Источните Инди со едрење на запад на крајот ја доби поддршката од шпанската круна, која во неа се виде шанса да влезе во СПИК.

Поврзани производи..